Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr – większa jest tylko Dolinie Chochołowskiej. Dolina rozpościerająca się od podnóża Tatr aż po ich grzbiet, ma 9 km długości i ok. 27 km szerokości, co daje powierzchnię 35 km2. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Dolina Kościeliska jest prawdziwym arcydziełem Matki Natury. Przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski, a górną tworzą krystaliczne skały o zbójnickich nazwach oraz kształtach.
Liczne odgałęzienia Kościeliskiej prowadzą między innymi do Doliny Miętusiej, skąd, dzięki szlakom turystycznym, dojdziemy na Miętusi Przysłop (1189 m), Doliny Tomanowej, wiodącej na przepiękną Tomanową Przełęcz (1685 m) oraz do Doliny Pyszniańskiej, zwanej też Pyszną, którędy żaden szlak nie przebiega. Jeśli zapragniemy zdobyć najwyższy szczyt znajdujący się w Dolinie, nasze kroki powinny zostać skierowane na Błyszcz, liczący 2159 m. Wędrówka ta okaże się na tyle urokliwa i korzystna, gdyż stamtąd podziwiać możemy dodatkowo Bystrą (2 248 m) – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.
Natura przysłużyła się Dolinie Kościeliskiej jeszcze w jednym przypadku. Rwące górskie potoki, płynące w skałach wyżłobiły większe i mniejsze szczeliny, które na przestrzeni lat zmieniły się w jaskinie. Do najsłynniejszych, a zarazem najchętniej odwiedzanych należą Jaskinia Mroźna, Mylna, Raptawicka, czy Smocza Jama, w sumie odkryto ich około 450, co jest zdecydowanie imponującą liczbą.
Strudzony turysta z chęcią na swojej drodze napotkałby schronisko, wszak nie tylko malowniczymi widokami człowiek żyje. Na terenie dawnej hali Ornak, w górnej części Doliny Kościeliskiej znajduje się schronisko górskie „Ornak”, powstałe w latach 1946-1947. To doskonałe miejsce nie tylko na odpoczynek, ale również na nocleg (55 miejsc noclegowych), czy bazę wypadową.
Ze schroniska prowadzi kilka szlaków turystycznych. Na Ornak (1854 m) przez Iwanicką Przełęcz – droga tam i z powrotem zajmuje około 4h. Na krótszą wycieczkę, w obydwie strony 1h, można się wybrać nad Smreczyński Staw. Ponad stawem, otoczonym lasem widać górskie szczyty Smreczyński Wierch (2086 m), Błyszcz (2158 m) oraz zbocza Starorobociańskiego Wierchu (2178 m).
Dolina Chochołowska
10 km długości 35 km2 powierzchni czyni Dolinę Chochołowską największą doliną w polskich Tatrach. Jest położona w Tatrach Zachodnich, kilkanaście km od wsi Chochołów. Od niej zresztą posiada swoją nazwę. Szlak prowadzący przez Dolinę Chochołowską zaczyna się na Siwej Polanie, gdzie turyście znajdą parking do pozostawienia samochodu. Miłośnicy rowerów znajdą tutaj również wypożyczalnię jednośladów.
Spacer wzdłuż Potoku Chochołowskiego prowadzi do przewężenia zwanego Niżną Bramą Chochołowską. Znajduje się tam pamiątkowa tablica związana z wizytą Jana Pawła II, oraz tablica poświęcona księdzu Kmietowiczowi, bohaterowi Powstania Chochołowskiego z 1846 roku. Dalej obejrzeć można stare pasterskie chaty i szałasy.
Spacer wzdłuż Potoku Chochołowskiego doprowadzi do Polany Chochołowskiej, słynącej z pięknych krokusów każdej wiosny. Na końcu Polany Chochołowskiej znajduje się największe tatrzańskie schronisko, położne 1148 metrów nad poziomem morza, gdzie można odpocząć przed drogą powrotną. przed drogą powrotną.
Dolina Chochołowska to doskonałe miejsce, z którego można wybrać się na wycieczkę w góry. W zależności od czasu, jakim dysponujemy możemy wybrać się na Bobrowicką Przełęcz i dalej na Bobrowiec (1 683 m n.p.m.), trasa tam i z powrotem zajmie nam około 4:30h. Jeżeli dysponujemy większą ilością czasu – cała trasa to około 6h możemy wybrać się na wędrówkę pobliskimi szczytami przez Grześ (1 653 m n.p.m.- 2:30h), Rakoń (1 879 m n.p.m. – 3:30h) i Wołowiec (2 064 m n.p.m. – 4:30h).
Polana Szymoszkowa
Polana Szymoszkowa to stacja narciarska, której niezaprzeczalnym atutem są przepiękne widoki na panoramę Tatr. Dla narciarzy i snowboardzistów dostępne są dwie koleje linowe. Duża kolej sześcioosobowa biegnąca na szczyt Gubałówki to propozycja dla wprawnych w zjeździe oraz turystów żądnych widoków. Przy górnej stacji znajdują się bary i restauracje z panoramicznym widokiem. Mniejsza kolej biegnąca do połowy stoku to idealna propozycja to początkujących adeptów sportów zimowych, którzy w bezpieczny sposób chcą szkolić swoje umiejętności. Przy dolnej stacji kolei znajduje się Kids Park Szymoszkowa, a w nim taśma dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Pod fachowym okiem instruktora dzieci mogą po raz pierwszy stanąć na jednej lub dwóch deskach i poprzez zabawę rozpocząć swoją przygodę ze sportem na śniegu. Więcej na: www.szymoszkowa.pl
Chochołowskie Termy
Chochołowskie Termy to miejsce, gdzie każdy, bez względu na wiek i upodobania, znajdzie atrakcje dla siebie. Do dyspozycji gości jest ponad 30 basenów i beczek z wodą o różnej specyfice, strefa lecznicza z surową wodą siarkową i solankową jodowaną, stanowiska z hydromasażem, rwąca rzeka, siatka do wspinaczki, gejzery wodne. Woda w naszych basenach ma temperaturę 32-36°C, dlatego w naszych basenach zewnętrznych można relaksować się nawet w mroźne dni. W obiekcie znajduje się największe saunarium na Podhalu z imponującą, przeszkloną sauną widokową, z której można podziwiać piękne Tatry. Pełnię relaksu zapewnia strefa SPA z bogatą ofertą specjalistycznych kąpieli, masaży oraz zabiegów kosmetycznych. Zapraszamy także do naszego Centrum Sportu z zajęciami fitness oraz świetnie wyposażoną siłownią, w której można ćwiczyć pod czujnym okiem trenera personalnego. Więcej na: www.chocholowskietermy.pl